Rodzaje wyświetlaczy w telefonach komórkowych

Rozwój techniki wymusił na producentach telefonów komórkowych, zmianę podejścia do zagadnienia rodzaju i jakości wyświetlacza zastosowanego w komórkach. Dziś klient nie zwraca uwagę tylko na przekątną ekranu, ale także na jego jakość i ilość wyświetlanych kolorów.
Najpopularniejszym rodzajem wyświetlacza, stosowanym w telefonach komórkowych jest wyświetlacz TFT.
Ciekłokrystaliczne ekrany LCD, pojawiły się w telefonach, wraz z rozwojem kolorowych wyświetlaczy. Wadą ekranów TFT jest niewielki kąt widzenia, przez co obraz wyświetlany widocznie traci na jakości.
Parę lat temu producenci telefonów komórkowych wprowadzili dotykowe ekrany. Na początku były to ekrany, o charakterze oporowym. Do jego obsługi, potrzebny jest rysik, inny przedmiot lub palce użytkownika. Wadą tego rodzaju wyświetlaczy jest jednak słaba wytrzymałość materiałów i niska czułość na dotyk.
Dlatego producenci, poprawili to rozwiązanie i wprowadzili do telefonów komórkowych nowy typ wyświetlacza dotykowego – ekran pojemnościowy. Ekrany te cechują się doskonałą czułością. Obsługiwać je można tylko za pomocą palca, lub specjalnego rysika. Ekran ten pozwolił także zastosować specjalna powłokę ze szkła mineralnego, lub innego wytrzymałego materiału do osłony wyświetlacza.
Oprócz tych rodzajów wyświetlaczy, producenci rozwijają inne technologie, na przykład ekrany OLED. Technologia ta opiera się na zastosowaniu trójkolorowych diod świecących własnym światłem. To rozwiązanie pozwala uzyskać idealną czerń i dużą oszczędność energii.
Najnowszym rodzajem wyświetlacza, który ukazał się w tym roku na rynku, jest wyświetlacz wykonany w technologii 3D. Potrafi on wyświetlić obraz trójwymiarowy bez konieczności zakładania specjalnych okularów.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.