Telefon komórkowy a bezpieczeństwo na drodze

Wielu kierowców, ma w swoim zwyczaju korzystać z telefonu komórkowego w czasie jazdy samochodem. Dotyczy to zarówno rozmowy telefonicznej, przeprowadzanej w czasie jazdy samochodem, a także i sporządzania krótkich wiadomości tekstowych, zwanych popularnie SMS – ami. Psychologiczne teorie i badania naukowe, wskazują na negatywny wpływ prowadzenia rozmów i sporządzania wiadomości tekstowych, na bezpieczeństwo w czasie jazdy. Wpływ ten jest niezależny od użycia zestawów słuchawkowych i głośnomówiących.
Rozproszenie uwagi przez kierującego pojazdem, i korzystającego w tym czasie z telefonu komórkowego, występuje w następujących aspektach:
fizycznym – ograniczenie swobody ruchów, i brak możliwości pełnego panowania nad opanowaniem czynności kierowania autem,
poznawcze – brak możliwości świadomej przetwarzania informacji i kontrolowania sytuacji na drodze,
wzrokowe , osoba pisząca wiadomość tekstową, lub sięgająca po telefon, w celu wykonania połączenia nie patrzy co dzieje się w tym czasie na drodze.
słuchowe – osoba rozmawiająca przez telefon, zwłaszcza gdy połączenie nie jest dobrej jakości, koncentruje się na usłyszeniu treści rozmowy, a nie na tym, co dzieje się w jej otoczeniu.
Dlatego większość państw, zarówno w Europie, jak i na świecie, wprowadziło zakaż rozmawiania przez telefon bez zdalnego zestawu. Dotyczy to także Polski.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.